"Сільські відомості" —
улюблена газета Черкащан

Битва за українську землю: не більше 200 000 гектарів в одні руки!

Головним генератором політичних новин в Україні залишаються «Слуги народу». Одна зі  «слуг», Ганна Скороход, проголосувала не так, як постановила фракція, після чого її з неї виключили. Скороход помстилася: вийшла на прес-конференцію і заявила, що «слугам» щомісяця роздають доплату до зарплати в конвертах  – 5 тисяч американських доларів на депутата. І даремно. Помста – погане почуття,  тому що після цього  правоохорнці затримали чоловіка Скороход, російсько-українського бізнесмена Олексія Алякіна. Затримали за запитом Російської Федерації. Цікаво, чому не затримували раніше, а тільки тепер? Збіг? Навряд чи.

Але головною новиною все ж залишалося  земельне питання: 200 000 гектарів в одні руки, як «слуги» записали в законі, це вже занадто. Для порівняння: у Польщі можна купити 500 гектарів в одні руки, в Угорщині – 300.

Звісно, ринок землі потрібен. Не продається земля сьогодні лише в 7 країнах: КНДР,  Кубі, Таджикистані, Конго, Білорусі, Венесуелі й Україні. Але є два варіанти ринку: латиноамериканський – сіл і дрібних фермерів тут  не існує, тільки міста й великі земельні корпорації; і європейський – з селами й дрібними фермерськими господарствами.  Якщо ми за європейський варіант, то норму про  200 000 гектарів на руки в другому читанні  треба прибрати.

До речі, чому так негативно сприйняли відкриття ринку землі великі  українські агрохолдинги (не секрет, що вони доклали рук до більшості протестів). Дуже просто. Зараз вони мають землю фактично безкоштовно, виплачуючи копійки за оренду. Коли буде ринок, то доведеться викласти за землю чималі гроші та й за оренду платити треба буде набагато  більше.

До речі, цікаву інформацію повідомив політолог Віктор Таран. З його слів, у США,  штат Канзас, приблизно така ж земля, як в Україні.  Там один гектар землі коштує 30 – 40 тисяч доларів. Оренда – 3 тисячі доларів на рік. Звісно, земля у США – це інша історія. Але все ж…

А ми чекаємо другого  читання закону. А разом із ним  і голосних баталій під час його ухвалення.

 

Ігор Вікторов

Новини

Поради господарю