Кращий сайт для жителя села

Головні помилки, що знижують урожай томатів.

Давайте розглянемо найбільш поширені помилки, яких припускаються городники, дбаючи про свої томати.

Помилка перша. Загущені посадки томатів
Більшість недосвідчених овочівників, прагнучи збільшити врожай томатів, вдаються до ущільнених посадок культури. Однак для того, щоб рослини повноцінно розвивалися і, як наслідок, закладали, формували і були здатні віддати повноцінний урожай, їм потрібна не лише достатня кількість світла, поживних елементів, а й провітрювання.
Загущені посадки томатів позбавляють їх всього цього, збільшуючи ризик не тільки неповноцінного формування рослин (витягування міжвузлів, закладку меншої кількості квіткових бруньок), а й схильність до захворювань, повільнішого зростання та дозрівання плодів.
Як правильно розміщувати розсаду томатів на грядці?
Схема посадки томатів спирається відразу на ряд факторів: висоту рослин, необхідність пасинкування, підв’язку. Тут хорошим помічником стає опис сорту, орієнтуючись який можна заздалегідь планувати, які будуть особливості догляду за посадками, що формуються. Так, високорослі томати розміщують у кількості 3–4 рослини на 1 кв.м, менш високі – 4–5 рослин на 1 кв.м.
Найпоширенішими схемами посадки вважаються: для слаборослих сортів – 30 см між томатами та 60 см між рядами, середньорослих – 35 см між томатами та 70–75 см між рядами, високорослих (детермінантних та індетермінантних з підв’язкою) 40–45 см між томатами та 60 см між рядами.
Існує варіант здвоєної посадки: на грядці шириною 50 см висаджують рослини в два ряди в шаховому порядку, при ширині міжрядь 80 см. Проте, можна знайти й інші рекомендації, але, щоб ви не вибрали, головне — не розміщувати рослини надто близько одна від одної.
Помилка друга. Неправильне формування томатів
Другим невірним прийомом у прагненні збільшити врожай томатів є збереження зайвих пасинків. Звичайно, існують сорти (зазвичай це ранні низькорослі кущові форми), у яких не потрібно проводити пасинкування, але, в переважній більшості випадків, зайва кількість додаткових гілочок на основному стовбурі рослини значно відтягує і терміни дозрівання врожаю, і зменшує кількість якісних плодів. Водночас своєчасне формування рослини, у поєднанні з прищипуванням у серпні її верхівки, забезпечує не тільки повноцінну закладку томатів, а й їхнє повноцінне визрівання.

Помилка третя. Неправильні терміни висадження
Чому не варто поспішати? Якби не потрібно було зважати на погодні умови, то кожен прагнув би висадити томати у відкритий ґрунт якомога раніше. Адже нікому не хочеться половину літа купувати помідори. Але навіть за умови напрочуд теплої весни, поспішати з висадкою томатів не варто.
Як показують багаторічні спостереження, заморозки бувають навіть у травні. А вони здатні погубити молоді, ще не вкорінені на новому місці рослини. У відкритий грунт томати садять при середньодобовій температурі не нижче 12 градусів
Як визначити відповідний період для висадки? Садити розсаду томатів у відкритий ґрунт без побоювань можна тільки в тому випадку, якщо ґрунт добре прогрівся, а середньодобова температура вийшла на рівень 12-13 градусів. У центральних і північних регіонах висадку томатів у відкритий ґрунт здійснюють протягом травня.

Помилка четверта. Неправильний полив
Ще однією поширеною помилкою у догляді цієї культурою є надмірний полив рослин. Особливо несприятливі наслідки має поверхневий полив. Регулярно промочуючи під томатами тільки верхній шар, городники не дозволяють кореневій системі йти вглиб (адже у повноцінної рослини даної культури вони йдуть у землю до 1,5 м), що значно погіршує стійкість томатів до посухи, стимулює посилений розвиток зеленої маси та пригнічення квіткових бруньок нижніх суцвіть. Однак і нестача вологи має свої наслідки – опадання зав’язей та бутонів, розтріскування плодів та ураження гниллю.
А як же правильно поливати томати? Томати насправді потребують підвищеної кількості вологи, але лише у перші кілька тижнів після посадки. Далі включається правило: рідше, але рясно. Існують навіть методи, за яких застосовується мульчування, наприклад, папером, що повністю виключає необхідність додаткового поливу. Однак найпоширеніші прийоми агротехніки даної культури все ж таки базуються на регулярних ранкових або вечірніх поливах 2 рази на тиждень, але з моменту масового зав’язування майбутнього врожаю.
Полив повинен здійснюватися під корінь або борозну, інакше можна спровокувати опік листя або розвиток фітофторозу. Достатньо рослинам внесеної в ґрунт вологи чи ні — покажуть листя. Якщо ні – листки набудуть темного забарвлення і в спеку почнуть в’янути. Загалом, при поливі слід виходити з розрахунку 3 – 5 літрів води під одну рослину.

Новини

Господар

Здоров'я