Кращий сайт для жителя села

Захищаємо виноград: йдемо на війну з осами і горобцями

Моя колишня співробітниця захищала врожай на своєму винограднику тим, що було напохваті: мішечками з агроволокна, сіткою для букетів, що була у вжитку, і дрібночарунковою білою тканиною – старими капроновими шторами. Вона «одягла» грона тоді, коли оси почали цікавитися врожаєм найбільш раннього сорту. Зробила це нашвидкуруч, не готуючи грона попередньо. Погода була спекотною в липні й серпні, сезон, багатий на оїдіум, горобців та ос. Але захищала вона виноград улітку від грибкових хвороб тільки біопрепаратами.

У кінці кінців на відкритих сонцю гронах багато ягід було по

шкоджено сонячним опіком та оїдіумом. Під сіткою для квіткових букетів ягоди від горобців не постраждали, але їх пошкодили оси, а оїдіум розвивався так само, як на відкритих гронах. Була й засмага з малюнком від сітки. Висновок простий: чарунки сіток занадто великі для ефективного захисту. Під тюлевою тканиною ягоди виявилися недосяжними для птахів та ос, але легка засмага на них усе таки була. Слідів оїдіуму помічено теж дуже мало. Отже, є сенс застосовувати сітчасті тканини.

Але  дуже здивував результат захисту грон за допомогою пакетів з агроволокна щільністю 17–20 г/кв. м. Про шкідників не було й мови! Засмаги на ягодах теж не було. Але найдивніше те, що й оїдіум, і мілдью абсолютно не виявили себе! Не думаю, що спори цих хвороб не могли проникнути через сітку настільки нещільного агроволокна. Але от розвитку вони не отримали. ній зробити 2 отвори діаметром, рівним товщині верхівок рогів. Відстань між отворами має відповідати відстані між рогами в їхній верхній частині. У верхівці рогів просвердлити отвори діаметром, рівним товщині цвяха, і довжиною 10–12 см. Потім дощечку надіти на роги й зафіксувати зверху цвяхами. Через 1,5–2 тижні це пристосування з корови можна зняти. Якщо й після цього вона виявляє агресивність, то дощечку слід установити на більш тривалий термін. Для битливих тварин можна виготовити спеціальні прямокутники для очей зі шматків шкіри чи гуми. Їх фіксують на голові корови так, щоб огляд для неї став мінімальним, але достатнім для вільного пересування. Можна не дуже сильно перев’язати їй одне вухо біля основи на 2–3 дні, після чого зняти шнурок і перев’язати друге вухо. Цей засіб викликає у тварини невеликий постійний больовий імпульс, що відволікає її від звички буцатися. Звичайно, битливу корову з норовом краще не тримати в господарстві. Але таку тварину, в крайньому випадку, можна спробувати приборкати. Способів позбавити її шкідливих звичок багато. Вистачило б тільки терпіння. Наприклад, у пасовищний період закріпити в «забіяки» на рогах дерев’яну дощечку, довжина якої перевищує відстань між верхівками рогів на 15–20 см. У Радше, відіграв свою роль електричний потенціал синтетики агроволокна. Від простого руху сухого повітря, від будь-якого тертя полотна об сухий листок або суху ягоду на ньому неминуче з’являвся певної сили електричний потенціал, як у людини під час носіння синтетичного одягу. Але цього потенціалу вже виявилося достатньо для захисту від спор грибкових хвороб, щоб вони відчули себе в абсолютно незвичному й неприродному для них середовищі. Це повністю зупинило їх природний процес проростання і проникнення в листок або його продихи.

Кетяги після зняття захисного пакета з агроволокна мали вигляд як на вітрині. Якби вони ще були попередньо підготовлені (звільнені від врослого в них листя і вусиків, видалені випадково пошкоджені ягоди), то їх товарний вигляд значно покращився б. Смакові якості ягід також були на високому рівні. Остаточні висновки про ефективність застосування агроволокна для захисту врожаю на винограднику можна буде зробити після повторного експерименту в різні за погодою сезони.

Іван Омелян

Новини

Господар

Здоров'я