Кращий сайт для жителя села

Сумісність у саду: добрі та погані сусіди .

Які культури можна садити у саду поруч і що не можна вирощувати разом. Давайте з’ясуємо, які культури в саду сумісні, а які дух не переносять одна одну.

Для яблунь та груш
Це наші головні плодові дерева, вони великі, займають багато місця, і часто під ними залишається земля, що пустує. Хочеться туди щось посадити! Але що?
Гарні сусіди. Відмінна ідея — посіяти в стволових колах календулу або кріп. Ці рослини відлякують шкідників. З південного боку під деревами можна посадити невисокі скоростиглі сорти томатів — вони й урожай дадуть, і користь яблуням та грушам принесуть, оскільки відважують від них метеликів плодожерки та частково захищають від парші.
Є ще одна рослина, яку мало хто здогадається посадити в плодовому саду, а тим часом вона позитивно впливає на зростання яблунь та груш. Це ялина. А щоб вона не вимахала до гігантських розмірів та не затінила плодові культури, її треба формувати прищипкою молодих приростів і таким чином стримувати зростання у межах допустимого.
Погані сусіди. У яблуневих та грушових садах в жодному разі не можна садити горобину. Про те, що вона створює проблеми, вперше зрозуміли на початку XX століття у Північній Америці – там часто висаджували горобину у садах. І в якийсь момент люди стали помічати, що яблуні все сильніше і сильніше уражаються гусеницями – всі плоди червиві ! Фахівці стали з’ясовувати, в чому річ, і виявили, що яблука під’їдають личинки горобини. А у тих садах, де горобини не було, не було й проблем із урожаєм.
Не можна садити в такому саду глід – він часто стає розсадником шкідників, які із задоволенням потім переселяються на яблуні.
Також не варто садити поряд з яблунями та грушами абрикоси, сливи, аличу та вишню – насіння породи пригнічують зростання кісточкових. Їх краще розвести по різних кінцях саду.

Для смородини
Смородину господарі часто пристосовують аби куди, але не скрізь їй може бути комфортно.
Гарні сусіди. Чорна смородина чудово уживається з жимолостю. А ще між кущами корисно висаджувати цибулю — вона захищає від ниркового кліща.
Погані сусіди. Найгірше чорна смородина переносить сусідство з червоною (а також білою та рожевою) смородиною. Так, вони близькі сестри, але саме тому разом не вживаються – доводиться конкурувати за воду та харчування.
Не варто садити смородину і поряд з малиною, особливо якщо остання у вас на вільному вигулі – якщо відростки малини залізуть у кущ смородини, він чахне.

Для аґрусу
Він утворює досить розлогі кущі і дуже вимогливий до харчування, тому висаджувати його краще взагалі окремо від інших культур — дайте йому більше простору, і він порадує відмінним урожаєм. А якщо вже треба кудись підсадити, старанно вибирайте сусідів.
Гарні сусіди. Тут тільки один варіант — аґрус добре уживається з червоною смородиною.
Погані сусіди. Аґрус не варто садити поруч із чорною смородиною – у них загальні шкідники.
Не любить аґрус і малину – вона його гнітить.

Для малини
Сама собою малина невибаглива, і наявність сусідів їй ніяк не заважає. Але вона дуже агресивна, швидко розростається, тож інші культури її не люблять. Так що садити її найкраще окремо.

Для суниці
Найчастіше суницю вирощують окремими плантаціями, сусідів до неї не підселяють. А ось варто було б, тому що в деяких випадках спільні посадки із цією культурою бувають дуже успішними.
Гарні сусіди. Між кущами суниці або в міжряддя можна посіяти овочі — салат, шпинат, редис, редьку, буряк, квасолю (кущові сорти) або посадити цибулю та часник — таке сусідство допомагає суттєво заощадити площу.
Можна посіяти на суничну плантацію петрушку — вона відлякує слимаків. Доречні тут будуть бораго та шавлія.
Погані сусіди. Поруч із суницею не варто садити картоплю, томати та огірки – у них є спільний шкідник, нематода.
І ніякої малини поблизу — у них теж загальний шкідник, малинно-суничний довгоносик.

Для винограду
Винограду в саду, як правило, відводять окреме місце – йому потрібна опора. І зазвичай поруч нічого не садять. А тим часом йому теж можна підібрати сусідів.
Гарні сусіди. Господарі помітили, що добрий вплив на зростання винограду та його врожайність надають редис та олійна редька. А ще петрушка – вона знижує ризик ураження ліани філоксерою.
Погані сусіди. Не варто садити поруч із виноградом капусту та огірки. Ліані вони байдужі, але ці овочі поруч із нею ростуть дуже погано – вона становить їм сильну конкуренцію.

Для обліпихи
Обліпиха росте далеко не на кожній ділянці, але з урахуванням того, що в тренді зараз здоровий спосіб життя, вона набирає популярності — адже це джерело вітамінів! Але куди її прилаштувати в саду – не завжди зрозуміло.
Гарні сусіди. Під обліпихою цілком сміливо можна посіяти лікарські трави – материнку, шавлію, чебрець, аптечну ромашку. Це дуже зручно — можна збирати їх разом із листям обліпихи та заварювати вітамінні чаї.
Погані сусіди. Обліпиху не можна садити поруч із малиною – малина її заглушить. Не годяться в сусіди чорна смородина та суниця — у них коріння знаходиться в одному шарі, їм доведеться боротися за воду та їжу.
Дуже не любить обліпиха, коли поряд ростуть пасльонові культури — картопля, томати, перці та баклажани.

На плашці після тексту

Корисна порада
Під будь-якими плодовими деревами можна сміливо висаджувати пряні рослини – мелісу, чебрець, естрагон, кінзу, коріандр та аніс. Їхній запах не подобається багатьом шкідникам, так що це гарний варіант захисту саду.
Однак є дві прянощі, які неприпустимо вирощувати в саду, — це ісоп лікарський та фенхель. Їхнє сусідство не переносить жодну плодову рослину. Так що відведіть їм місце подалі від дерев та чагарників.

Новини

Господар

Здоров'я